דלג לתוכן הדף
דלג לתוכן הדף
|

מה זה קרן השתלמות ?

תשובות לשאלות נפוצות

קרן השתלמות היא אחד ממוצרי החיסכון האטרקטיביים ביותר שיש לשכירים ועצמאים כאחד. מדובר במוצר ייחודי שמצד אחד מאפשר צבירה הניתנת למשיכה כסכום הוני בתום תקופה בת 6 שנים בפטור ממס, ומצד שני, עצם החיסכון אליו מקנה הטבות מס. השילוב של שני הפרמטרים הללו הופך את קרן ההשתלמות למוצר שכדאי שיהיה לכל אחד בסל הנכסים שלו.

כדי להבין טוב יותר מהי קרן השתלמות, ריכזנו עבורכם במאמר זה את כל מה שצריך לדעת. 

מהי קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא סוג של קופת גמל לחיסכון לטווח בינוני לשכירים ולעצמאים. קרן השתלמות נבדלת מקופות גמל אחרות בכך שהיא המוצר היחיד שניתן למשיכה הונית מלאה בתום שש שנים עם פטור ממס (בכפוף לתקרת הפטור). כלומר, אין צורך להמתין עד הפרישה כדי ליהנות מהטבת מס משתלמת.

מי רשאי להצטרף לקרן השתלמות?

אל קרן ההשתלמות רשאים להצטרף עצמאים ושכירים. אצל כל אחד מהם, הקרן מתפקדת בצורה קצת שונה. 

קרן השתלמות לשכירים

שכירים מצורפים לקרן השתלמות על ידי מעסיקיהם. ההפקדה החודשית לקרן השתלמות עומדת על שיעור של 10% משכרו של העובד, כאשר 7.5% הם על חשבון המעסיק ו-2.5% הם על חשבונו של העובד. 

קרן השתלמות לעצמאים

עצמאים רשאים לפתוח אף הם קרן השתלמות, ובמקרה כזה ידרשו להציג אישור מרשויות המס המעיד על היותם עצמאים. ההפקדה של עצמאים אינה נגזרת של השכר החודשי, והעצמאי הוא שבוחר אם להפקיד ובאיזה סכום. 

יתרונותיה של קרן ההשתלמות

  • קרן השתלמות היא מוצר החיסכון הפנסיוני היחיד שמאפשר למשוך את מלוא הסכום או חלקו ללא תשלום קנסות או מס לפני גיל הפנסיה.
  • פרק הזמן המינימלי למשיכת חיסכון עם פטור ממס (בכפוף לתקרת הפטור, כאמור) הוא שש שנים בלבד ממועד ההפקדה הראשונה, מה שמצד אחד מאפשר לצבור בחשבון סכום משמעותי ומצד שני לא מחייב להמתין לנזילות של החיסכון במשך שנים ארוכות. 
  • מי שירצה להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו ואת גובה הקצבה החודשית הצפויה, יוכל להעביר בבוא הזמן את הכספים שבקרן ההשתלמות אל החיסכון הפנסיוני שלו, ובכך להגדיל את קצבת הפנסיה. 

הטבות המס

בדומה למוצרים פנסיונים אחרים, ההפקדות לקרן השתלמות מקנות הטבות מס. שכירים נהנים מהטבות המס עד הפקדה ביחס לשכר של 15,712 ש"ח וכן נהנים מפטור ממס רווחי הון במועד המשיכה (בכפוף לתקרת הפטור).

עצמאים נהנים מהטבת מס אף הם, והפקדה עד לתקרה השנתית ביחס להכנסה של 283,905 ש"ח תוכר כהוצאה מוכרת. כמו כן, עצמאים נהנים מפטור ממס רווחי הון במועד המשיכה (בכפוף לתקרת הפטור). 

איך בוחרים קרן השתלמות

הפרמטרים אותם נכון לבחון בעת הבחירה בקרן השתלמות הם דמי ניהול, תשואות ואיכות ומוניטין הגוף המנהל.

התשואות בקרן ההשתלמות הם בין היתר נגזרת של מסלול ההשקעה הנבחר מתוך מגוון מסלולי השקעה סולידיים יותר או פחות. כל מסלול השקעה מחויב להציג תשואות היסטוריות עבור השנים האחרונות וניתן לבחון את התשואות באתר של החברות המנהלות ובתי ההשקעות, או דרך אתר "גמל. נט". עם זאת, חשוב לזכור כי אין בתשואות העבר כדי להעיד על תשואות העתיד.

דמי הניהול המקסימליים בקרן השתלמות עומדים על שיעור של 2% (במונחים שנתיים). יחד עם זאת, מגזרים רבים נהנים מהטבות משמעותיות בדמי הניהול ולכן כדאי תמיד לבדוק אם יש זכאות להטבה במסגרת הסדר זה או אחר.

יציבות קרן ההשתלמות ומוניטין החברה המנהלת חשובים אף הם ולכן כדאי לבחור בגוף מנהל עם ניסיון רב בתחום ניהול קרנות ההשתלמות, המנהל היקף נכסים גבוה, שהוא גם מוכר בשוק ואמין. 

מועד מימוש הכספים

ככלל, הכספים בקרן השתלמות נזילים וניתנים למשיכה לאחר שחלפו שש שנים ממועד ההפקדה הראשונה.

יחד עם זאת, קיימות אפשרויות נוספות למימוש הכספים שבקרן ההשתלמות.

1. משיכה בטרם חלפו 6 שנים, תוך תשלום מס מרבי.

2. מסיבות היסטוריות תפעוליות, עוד מהימים שקרנות ההשתלמות נוהלו על ידי הבנקים, מעבר בין מעסיקים ושינוי זהות הגורם המפקיד לקופה, גורר באופן אוטומטי פתיחת חשבון חדש. ביחס לכל אחד מהחשבונות, נדרשת תקופה של שש שנים ממועד הפתיחה כדי שהסכום יהיה נזיל. למי שצריך למשוך כספים מיותר מקרן אחד, הפתרון הוא משיכת כספים תוך השלכת ותק, כלומר שימוש בוותק של הקופה הוותיקה כדי ליהנות מנזילות הכספים גם בקופה החדשה. חשוב לדעת שהשלכת ותק היא פעולה שיש לבצע בטרם משיכת הכספים, וניתן להכילה על קרן השתלמות נוספת, אך לא יותר מאחת. כמובן, לא ניתן לטעון בדיעבד להשלכת ותק לגבי קופה שכבר נפדתה.

3. משיכה לצורך לימודים או השתלמות לאחר שלוש שנים. מי שמעוניין להשתמש בכספי קרן השתלמות לצורך לימודים או השתלמות, יוכל למשוך את הכספים ללא קנסות לצורך זה ולצורך זה בלבד, גם לאחר שחלפו רק שלוש שנים.  

מה עוד חשוב לדעת

על אף שקרן השתלמות הופכת נזילה לאחר 6 שנים, ניתן להמשיך ולחסוך בה גם לאחר מכן וכל עוד לא נמשכים הכספים, הקרן כולה ממשיכה ליהנות מנזילות.

כאשר נעשית משיכה מקרן ההשתלמות, אפילו אם היא חלקית, החשבון נסגר להפקדות חדשות, וכל הפקדה שנעשית לאחר מועד המשיכה, נכנסת לחשבון חדש שיהפוך להיות נזיל לאחר שיחלפו שש שנים.

על מנת לשמור על הוותק של חשבון קרן ההשתלמות, מבלי לבצע משיכה, קיימת אפשרות לקחת הלוואה על חשבון ה קרן, ובכך להמשיך וליהנות מהצבירה בקרן ההשתלמות ומהאפשרות להמשיך ולהפקיד בחשבון הנזיל. יש רק לקחת בחשבון שבמקרה של הלוואה, לא ניתן לנייד את הקרן מגוף פיננסי אחד לאחר.