דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

5 דברים שקורים במהלך פגישת תכנון פנסיוני

עוברים מקום עבודה? הנה כל הדברים שאתם יכולים לצפות להם במהלך הפגישה עם המתכנן הפנסיוני

החיסכון הפנסיוני הוא כנראה החיסכון החשוב ביותר שננהל במהלך החיים שלנו ואחת לכמה שנים, או בכל מעבר בין מקומות עבודה, אנחנו מצופים לעשות בחינת מצב שלו מול מתכנן פנסיוני בעל רישיון. רבים מאמינים שהמטרה היחידה של הפגישה היא לעבור בין קרנות פנסיה, אבל האמת מורכבת הרבה יותר. הנה חמישה דברים שניתן לצפות להם במהלך פגישה שכזאת – ואיך להתכונן אליהם בצורה מיטבית. 

1. איחוד חסכונות 

אם עבדתם במהלך חייכם ביותר ממקום עבודה אחד, קיים סיכוי גבוה שיש לכם מספר חסכונות פנסיוניים, שרובם לא פעילים. לכן, חלקה הראשון של הפגישה יתמקד בלרכז עבורכם את כל אותם חשבונות, ממקומות שייתכן שאת חלקם אתם אפילו לא זוכרים.

בשלב השני יוצע לכם לאחד את החשבונות הללו תחת קורת גג אחת, מהלך שיקל עליכם בניהול החיסכון וצפוי לחסוך בעלויות דמי הניהול, ובמקרים מסוימים גם בעלויות פרמיות ביטוח. חשוב שתקדישו מחשבה לבחירת הקרן שבה תרצו לרכז את כלל החסכונות. בדקו את מוניטין החברה המנהלת את קרן הפנסיה, וכן את גובה דמי הניהול והביצועים של הקרן מהשנים האחרונות.   

2. בדיקת התאמת הכיסוי הביטוחי

קרן פנסיה מקיפה כו ללת גם כיסוי ביטוחי למקרה של נכות (אובדן כושר עבודה), כמו גם קצבת שאירים, אותה יקבלו היקירים שלנו (בן/ת זוג וילדים עד גיל 21) במקרה של פטירה חס וחלילה. בקרן הפנסיה קיימים מספר מסלולי ביטוח, בהתאם לסטטוס המשפחתי של כל אחד ולהעדפות החוסך. הסטטוס המשפחתי וההעדפות משתנים במהלך החיים, לכן חשוב אחת לתקופה לבצע סקירה לעומק של התאמת הכיסוי הביטוחי לנו ולקרובים שלנו ולבצע את ההתאמות הנדרשות.

לרווקים, למשל, יש אפשרות לוותר לתקופה מוגבלת של 24 חודשים על כיסוי לשאירים, כל עוד אין להם בן/ת זוג וילדים, ובכך לחסוך את עלות הכיסוי הביטוחי. יהיה עליהם רק לחדש את הוויתור בתום כל תקופה, אם הם עדיין רווקים, אחרת הוא ישוב להיות פעיל, כברירת מחדל. לעומת זאת, אם הרווקים התחתנו ו/או שנולדו להם ילדים בתקופת הוויתור, מוטב שיעדכנו את קרן הפנסיה על כך ויבחרו בכיסוי ביטוחי שיכסה את המשפחה בתרחיש הגרוע מכל. 

3. בדיקת כפל ביטוחי

בנוסף לכיסויים הביטוחיים הכלולים בקרן הפנסיה, לרבים מאתנו יש ביטוחים פרטיים, כגון ביטוח בריאות, ביטוח משכנתא וביטוח רכב. לא פעם קורה שלחלקנו יש ביטוח ביותר מחברת ביטוח אחת, ולכן אנו משלמים על אותו הביטוח – פעמיים.

במסגרת פגישת תכנון פנסיוני, תתבצע בדיקה מקיפה בכל חברות הביטוח (בין השאר באתר "הר הביטוח"), על מנת לאתר את כל הפוליסות והביטוחים הקיימים. באותה הזדמנות ניתן יהיה לבטל, במידת הצורך, פוליסות המעניקות כיסוי שכבר קיים. 

4. בדיקת התאמת מסלול ההשקעה

במטרה להשיג לנו תשואות ולהגדיל את הקצבה הצפויה בגיל הפרישה, החיסכון הפנסיוני שלנו מושקע בשוק ההון. קרן הפנסיה מציעה מגוון רחב של מסלולי השקעה, שיתאימו לשלבים שונים בחיים ולהעדפות סיכון שונות. לבחירה נכונה של מסלול השקעה יש השפעה ניכרת על הצבירה וגובה הקצבה, ולכן מוצע לבדוק אחת לתקופה אם מסלול ההשקעה שבחרנו או שנבחר עבורנו כברירת מחדל בעבר, תואם את הסטטוס, הגיל והעדפות הסיכון שלנו כיום.

במסגרת פגישת תכנון פנסיוני יבחן מסלול ההשקעה הנוכחי, יוצגו אלטרנטיבות לרבות מסלולי השקעה חדשים ככל שישנם כאלה. 

5. בדיקת אפשרות להטבות

חברות הביטוח, כמו גם חברות המנהלות קרנות פנסיה וקופות גמל, גובות עבור ניהול החיסכון הפנסיוני דמי ניהול. גובה דמי הניהול המקסימלי מעוגן בהסדר התחיקתי, אולם חוסכים רבים נהנים ממגוון הטבות והנחות, המאפשרות להם לשלם דמי ניהול נמוכים יותר. חלק מההטבות הן הטבות שהשיג המעסיק לעובדיו, חלק מההטבות מוקצות לחברי ארגון עובדים או ארגון מקצועי כזה או אחר, ובמקרים אחרים יכולים החוסכים להשיג עבור עצמם במסגרת הסכם הטבה אישי. 

בפגישת תכנון פנסיוני ייבחן גובה דמי הניהול שמוצע בהסדר הפנסיוני מטעם מקום העבודה, אם ישנו, אל מול הנחות או הטבות אפשריות מכוח השתייכות לארגון כזה או אחר, או במסגרת אישית, שבין היתר תלויה בגובה הצבירה, גובה ההפקדות וקיומם של מוצרים נוספים אצל אותו גוף מנהל.

ואם גם אתם עברתם לאחרונה מקום עבודה, או שאתם לא זוכרים מתי בפעם האחרונה ישבתם בפגישת תכנון פנסיוני, טוב לדעת שיש לכם אפשרות להיפגש, חינם וללא התחייבות, עם מתכנן פנסיוני של מנורה מבטחים.

לתיאום פגישה, כתבו לנו למייל telemeet-up@menoramivt.co.il וציינו שהגעתם בעקבות כתבה זו.