דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

איך בוחרים קרן פנסיה?

אל תסתכלו רק על תשואות ודמי ניהול

בשנים האחרונות חלו לא מעט שינויים משמעותיים באופן שבו עובדים חוסכים לפנסיה. אם בעבר הייתה להם מעט מאוד שליטה על השאלה אם יהיה להם חיסכון פנסיוני ואיפה הוא ינוהל, כיום חובת ההפרשה לפנסיה חלה על כל המעסיקים והעובדים הם אלו שיכולים לבחור איפה תנוהל הפנסיה שלהם.

ההחלטה איפה תנוהל הפנסיה היא אחת ההחלטות החשובות שנעשה במישור הכלכלי והיא משפיעה על גובה קצבת הזקנה שנקבל מהיום שבו נפרוש, כמו גם על גובה הקצבה במקרה של אובדן כושר עבודה ועל זכויות היקרים לנו, במקרה שבו נלך לעולמנו בטרם עת. למרות זאת, לבחור את קרן הפנסיה המתאימה לנו יכול להיות עניין מבלבל, בעיקר אם לא מכירים את המונחים המקצועיים השונים.

אז איך בוחרים קרן פנסיה ומה חשוב לבדוק? באנו לעשות קצת סדר.

מה צריך להיות בכל קרן פנסיה?

קרן פנסיה היא מכשיר חיסכון ארוך טווח שמטרתו להבטיח לנו מקור הכנסה בגיל הפרישה מהעבודה. לצד החיסכון לגיל הפרישה, קרן פנסיה מקיפה כוללת בתוכה גם כיסויים ביטוחיים למקרה של אובדן כושר עבודה (קצבת נכות) וכיסויים לשאירי העמית (בן\בת זוג וילדים עד גיל 21) במקרה של מוות בטרם עת.

רוב האנשים, בבואם לבחור בין קרנות הפנסיה השונות, מסתמכים על פרמטרים כמו תשואות שהושגו ברבעון זה או אחר, לצד גובה דמי הניהול. מדובר אומנם בפרמטרים חשובים, אך למעשה בין קרנות הפנסיה יש הבדלים רבים נוספים, חשובים לא פחות. 

מה חשוב לבדוק כשבוחרים קרן פנסיה?

1. מוניטין של מנהלי קרן הפנסיה

כמו בכל החלטה משמעותית אחרת, חשוב להשקיע מחשבה בשאלת האמון במי שאנחנו עושים איתו עסקה, כלומר במקצועיות של החברה המנהלת ואנשיה, כדי להבטיח שהכסף ינוהל בידיים הטובות ביותר. לכן, חשוב לבדוק עד כמה החברה מוכרת בתחום קרנות הפנסיה וכמה שנים היא מנהלת קרנות פנסיה מ קיפות, כמו גם בשאלה אם יש לה ניסיון בתשלום קצבאות בפועל. 

2. ביצועי הקרן ותשואות

במהלך שנות החיסכון, כספי החיסכון שלנו מושקעים בשוק ההון. התשואות שמושגות שם, אם ישנן, משפיעות באופן משמעותי על הצבירה, ולכן – גם על גובה קצבת הזקנה שלנו. אפשר ללמוד על התשואות של כל קרנות הפנסיה דרך אתרי האינטרנט של החברות המנהלות, כמו גם בעיתונות הכלכלית ובאתר של רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון.

דבר נוסף שחשוב לבדוק בהקשר של תשואות הוא רמת הסיכון של מסלול ההשקעה הנבחר. ככלל, ככל שמסלול השקעה מבוסס על השקעה במניות, כך עולה הסיכוי לתשואה גבוהה, אך יחד אתו גם הסיכון להפסד. מנגד, ככל שהמסלול מבוסס על השקעות בנכסים סולידיים יותר (אג"ח ממשלתי, מסלול שקלי), כך קטן הסיכוי לתשואה גבוהה, אך יחד אתו קטן גם הסיכון להפסד. לכן, נהוג לבחור במסלול השקעה מוטה מניות ככל שהגיל צעיר יותר, ובהדרגה לעבור למסלול סולידי יותר ככל שאנחנו מתקרבים לגיל הפרישה.

3. דמי ניהול

עבור ניהול קרנות הפנסיה שלנו גובות החברות המנהלות דמי ניהול. שיעור דמי הניהול המקסימלי עומד על 6% מההפקדה החודשית ו-0.5% (במונחים שנתיים) ממלוא הצבירה בחשבון. עם זאת, בהרבה מקרים ניתן לקבל הנחות משמעותיות בדמי הניהול, בין אם במסגרת הסדרים שיש למעסיקים ו\או איגודים מקצועיים ובין אם במסגרת הסכם הטבות אישי שהשיגו החוסך או החוסכת עבור עצמם במסגרת מו"מ עם נציגי קרן הפנסיה.

4. כיסויים ביטוחיים

הכיסויים הביטוחיים כלולים בקרן הפנסיה למקרה שבו לא נוכל להמשיך לחסוך לגיל הפרישה תוך כדי עבודה, בין השאר בגלל אירוע שגרם לנו לנכות או למוות, חלילה – כאשר במקרה האחרון, החיסכון בקרן הפנסיה ישמש למתן קצבה לשאירים שלנו (בן או בת זוג וילדים עד גיל 21). לכן, חשוב לבדוק את מגוון מסלולי הביטוח השונים שקיימים בקרן הפנסיה, כדי לוודא שבחרנו בכיסוי המתאים לנו ביותר.

אם, לדוגמה, אנחנו רווקים ללא ילדים, אין סיבה שנשלם על כיסוי לשאירים, ולחילופין – אם אנחנו הורים לילדים קטנים – חשוב שנוודא שהם מכוסים בתרחיש הגרוע ביותר. לא משנה במה בחרנו, יש לזכור גם לשנות את הכיסוי בהמשך הדרך, בהתאם לשינוי בסטטוס המשפחתי או בהעדפות שלנו.

דבר נוסף שחשוב לשים אליו לב הוא מידת הניסיון שיש לחברה המנהלת בטיפול בתביעות נכות ושאירים. קיום מערך תביעות מנוסה ואמין הוא דבר חשוב מאין כמוהו, וחברה שאינה מנוסה בניהול מערך תביעות גדול עלולה להיתקל בקשיים בטיפול בתביעות במקרה של עומסים, מה שיוביל לעיכובים משמעותיים בקבלת התשלום. 

5. יציבות הקרן

קרן הפנסיה מנוהלת לפי עיקרון של ערבות הדדית. כלומר, הכספים של כולם מנוהלים בחשבון אחד, שמשמש לתשלום כל הקצבאות. הערבות ההדדית עשויה להיות מורגשת במקרה של אסון לאומי כזה או אחר, לא עלינו, שמוביל לכמות גדולה ובלתי צפויה של מקבלי קצבאות נכות או שאירים. במקרה כזה, יישאר פחות כסף בחשבון הכללי, מה שיוביל להפחתה בצבירה של העמיתים בחשבון.

ככלל, ככל שקרן פנסיה גדולה יותר ובעלת מספר רב של עמיתים, ככה ההשפעה על כל אחד צפויה להיות קטנה יותר, ולכן לגודל קרן הפנסיה (כלומר, מספר העמיתים שחברים בה), יש חשיבות רבה ליכולת שלה להתמודד עם אסונות גדולים.

מנורה מבטחים מנהלת את קרן הפנסיה המקיפה הגדולה בישראל, והיא בעלת הניסיון הרב ביותר בניהול מערך תביעות גדול. משום גודלה ומספר העמיתים הרב שבה, מאפשרת מנורה מבטחים התאמה אישית של מסלולי ההשקעה, מסלולי הביטוח והכיסויים השונים, לכל אחד ואחת באופן שיתאים להעדפות השונות, לסטטוס המשפחתי השונה ולשינויים האישיים והתעסוקתיים שאנו עוברים במהלך חיינו.