דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

7 טיפים לניהול החסכון הפנסיוני

מרבית האנשים לא משקיעים מחשבה בשאלה כמה עליהם להפקיד לפנסיה, או כיצד תשפיע עליהם בעתיד בחירה של מסלול השקעה.

הנה מספר הטיפים שכדאי לעקוב אחריהם בדרך לחסכון פנסיוני טוב יותר. 

טיפ ראשון : להפקיד לפנסיה

הדבר הראשון שאתם כמובן צריכים לעשות הוא להפקיד לפנסיה. לעזרתכם מתגייס החוק שמחייב את המעסיקים להפקיד לפנסיה. לכם נותר רק לעקוב ולראות שאכן המעסיקים מבצעים את חובתם ומפקידים עבורכם.

טיפ שני : להפקיד מספיק

כבר היום ברור שהפקדה בהתאם לדרישות החוק, 17.5% מהשכר, אינה מספיקה לפנסיה סבירה. מה אפשר לעשות? להגדיל את ההפקדות לפנסיה. באפשרותכם להגדיל את ההפקדה לפנסיה דרך מקום העבודה מ 5.5% ל-7%. הגדלת ההפקדה בגיל צעיר עשויה להגדיל לכם את פנסיית הזקנה ביותר מ-10%. בנוסף, קיימת אפשרות להגדיל את הפנסיה באופן עצמאי. במקרים מסוימים תקבלו על כך הטבת מס. 

טיפ שלישי : לחבר תכניות פנסיה

בהתרגשות שמתלווה למציאת מקום עבודה חדש אנו שוכחים לספר למעסיק שכבר קיימת לנו תכנית פנסיונית. לשכחה מתלוות מספר בעיות. המעסיק החדש יתחיל להפקיד לנו רק כעבור חצי שנה מתחילת העבודה, אנחנו נאבד את כל הוותק אותו צברנו בקרן הקיימת וגם נתחיל לשלם יותר דמי ניהול בקרן הישנה. למידע נוסף על הסיבות לחבר את תוכניות הפנסיה לחץ כאן.

טיפ רביעי : להגדיל את ההפקדות במשך השנים

אמנם ככל שמתחילים לחסוך לפנסיה בגיל צעיר כך החסכון הפנסיוני עובד למעננו. אבל גם במהלך השנים נדרש להגדיל את ההפקדות לקרן הפנסיה, מדוע?

שיעור התחלופה הוא הפער בין פנסיית הזקנה שנקבל לבין השכר האחרון שלנו. במידה והשכר שלנו היה קבוע לאורך כל תקופת החסכון, פנסיית הזקנה שלנו צפויה להיות דומה מאוד לאותו שכר. אך במידה והיו לנו גידולי שכר אנו צפויים לקבל פנסיית זקנה הנמוכה מהשכר אליו התרגלנו. כדי להתמודד עם הבעיה עלינו להגדיל את ההפקדה לקרן הפנסיה, אפילו באופן עצמאי, בכל גידול שכר.

טיפ חמישי : שימו לב למסלול ההשקעה בקרן

גם אם אג"ח קונצרני ומניות נשמעים לכם כמו סינית כדאי שתעקבו אחרי מסלול ההשקעות בקרן הפנסיה שלכם. אם אתם מתקשים לעשות זאת לבד, מומלץ שתשבו עם יועץ או משווק פנסיוני. תשואה עודפת של חצי אחוז בקרן הפנסיה יכולה להגדיל לכם את פנסיית הזקנה ב- 17%. משבר ערב פרישה יכול לפגוע לכם בפנסיית הזקנה ביותר מ-20%.

אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה היא באמצעות מסלולי יעד פרישה, מסלולי השקעה מותאמי גיל שבגיל צעיר משקיעים אחוז גבוה יותר מהנכסים במניות וככול שמתקרב מועד הפרישה מקטינים את רמת הסיכון בתיק. למידע נוסף על מסלולי ההשקעה לחץ כאן.

טיפ שישי : תחכו עם המשיכה עד לפרישה

אמנם זה נשמע לכם ברור, אבל חוסכים רבים מסתכלים על קרן הפנסיה שלהם כתכנית חסכון ומושכים את הכספים בהזדמנות הראשונה שעומדת בפניהם. משיכת כספים לפני היציאה לפנסיה חייבת במס של 35% ומשיכה של הפיצויים לפני גיל הפרישה תקטין לך את פנסיית הזקנה ביותר מ-40%. 

טיפ שביעי : פנסיה זה לא רק לפנסיה

מרביתנו שוכחים, כי קרן הפנסיה כוללת גם כיסויים ביטוחים למקרה של מוות ואבדן כושר עבודה. לאורך כל תקופת החיסכון נדרש לבצע התאמה של מסלול הביטוח בתכנית לצרכים שלנו. התאמה נכונה תחסוך לך כספים, ותדאג לביטחונך ובטחון משפחתך.