דלג לתוכן הדף
דלג לתוכן הדף
|

מתי ואיך טסים לחו"ל במהלך ההיריון

גם היריון הוא לא סיבה למנוע מעצמך את החופשה שאת כל כך זקוקה לה. כך תישארי מוכנה לכל תרחיש – ועדיין תוכלי ליהנות

חופשה בחו"ל במהלך ההיריון, רגע לפני החלפת החיתולים והקימה בלילות, יכולה להיות חוויה מהנה ומרגיעה. חוץ מזה, מדובר בהזדמנות מצוינת לפנק את העובר או את העוברית באיזה קרואסון צרפתי, פיצה איטלקית או צ'ורוס ספרדי. לא ככה?

בעבר, רופאים היו חלוקים באשר לשאלה אם הטיסה עצמה (לרבות האלמנטים הכרוכים בה, כגון לחץ האוויר, הקרינה, 'חבטת הנחיתה', וכדומה) עלולה להוות סיכון לאם או לעובר. חששות אלה לא הוכחו מעולם, כך שמבחינה רפואית אין כל מניעה לטוס בהיריון - כל עוד מדובר בהיריון תקין, והאם אינה סובלת ממחלות רקע שעלולות להחמיר כתוצאה מההיריון או כתוצאה מהטיסה.

עם זאת ולמרות שהיריון (כמו שכל הריונית או הריונית לשעבר יודעת) הוא לא מחלה, תקופת ההיריון היא עדיין תקופה רגישה מבחינה גופנית. לכן, גם כשההיריון תקין, יש כמה דברים שכדאי לשקול וחשוב לבדוק לפני שמתכננים את הטיול. הנה כמה מהם:

1. מועד הטיסה

כאשר אתן באות לתכנן את הטיול, קחו בחשבון את שלב ההיריון בזמן הטיסה ובזמן החזרה.

שימו לב שרוב המגבלות שנפרט חלות על השליש השלישי של ההיריון, שבו יש יותר סיכון ללידה מוקדמת או לסיבוכים בלידה. המשמעות היא שבאופן עקרוני אין מניעה "טכנית" לטוס במהלך השליש הראשון או השני.

עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שגם אם במהלך השליש הראשון אין סכנה בריאותית לטוס (בהנחה שההיריון תקין, כמובן), זו עדיין תקופה שמאופיינת בבחילות ובחוסר נוחות, שעשויות להחמיר טיפה במהלך הטיסה, ובעיקר עלולות לפגום קצת בהנאה מהטיול עצמו. במילים אחרות, אם השליש הראשון רגיש יותר והשליש השלישי בעייתי יותר, התקופה המומלצת ביותר לטוס היא במהלך השליש השני של ההיריון.  

2. בחירת היעד

גם בהקשר הזה, כל עוד ההיריון תקין, אין מגבלה חד-משמעית על היעדים שאליהם אתן יכולות לטוס במהלך ההיריון, אבל כן יש כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון לפני בחירת היעד:

  • חיסונים – ישנם יעדים שהטיסה אליהם דורשת חיסונים מיוחדים, כך שחשוב לבדוק אילו חיסונים נדרשים והאם לא קיימת בעיה להתחסן במהלך ההיריון.

  • מרחק טיסה – ככל שהטיסה ארוכה יותר, כך גדל הסיכון להתייבשות, הצטברות של נוזלים (בעיקר ברגליים), תחושה של לחץ באוזניים, וכדומה. זה קורה בלי קשר להיריון, כתוצאה מלחץ האוויר המשתנה במהלך הטיסה, אולם בהיריון יש סיכוי גדול יותר להופעה של התופעות הללו.

  • 'דירוג בריאותי' – היריון עלול להיות לא צפוי, גם כאשר מדובר בהיריון תקין לחלוטין. לכן מומלץ להימנע מטיסה ליעדים שבהם יש סכנה גדולה יותר להיחשף לזיהומים שונים, ו/או ליעדים שבהם אין שירותי רפואה ברמה נאותה ובמרחק נסיעה סביר.  

3. מדיניות חברת התעופה

לפני שמזמינים את כרטיסי הטיסה, חשוב לבדוק מהי המדיניות של חברת התעופה בנוגע לטיסה בהיריון.

רוב חברות התעופה מאפשרות לנשים בהיריון לטוס עד לשבוע ה-36 ובתנאי שמדובר בהיריון תקין, אולם לכל חברת תעופה יש מדיניות קצת שונה באשר לתנאים ולמסמכים הנדרשים. כדאי לבדוק את תנאים אלה מראש, ולו כדי למנוע אי נעימות. כך, למשל:

  • יש חברות תעופה שמגבילות את הטיסה החל משבוע מוקדם יותר/עד לשבוע מאוחר יותר.

  • יש חברות שקובעות מגבלות טיסה שונות לנשים בהיריון עם עובר אחד, לעומת נשים בהיריון מרובה עוברים (בד"כ בהתייחסות לתאומים, שכן מספר עוברים גדול יותר כבר מוגדר כהיריון בסיכון).

  • ישנן חברות תעופה שדורשות אישור רפואי (שמוכיח שההיריון תקין) החל מהשבוע ה-28, וישנן כאלה שדורשות אותו בכל שלב של ההיריון.

  • חלק מחברות התעופה דורשות שהאישור הרפואי יינתן לכל המאוחר 48 שעות לפני הטיסה.

וייתכנו גם תנאים נוספים.

הסיבה להגבלות האלו, אגב, היא לא בהכרח רפואית. למעשה, היא נובעת בעיקר מהחשש (הדי מוצדק, יש להודות) שהלידה תתרחש במהלך הטיסה – מה שעלול גם לסכן את האם והעובר, גם לגרום אי נוחות ליתר הנוסעים, וגם להצריך נחיתת חירום.

טיפ בונוס: במקביל לבדיקת תנאי הטיסה, מומלץ מאוד לבדוק גם את תנאי הביטול של הטיסה בשל נסיבות הקשורות בהיריון (מקרה רפואי שלא מאפשר לטוס, למשל). חלק מחברות התעופה מעניקות החזר מלא במקרה כזה, חלקן לא מעניקות החזר כלל, וחלקן מעניקות החזק רק במקרים ספציפיים. 

4. ביטוח נסיעות לחו"ל

כשמתכננים טיסה לחו"ל במהלך ההיריון, חשוב מאוד לשים לב שביטוח הנסיעות לחו"ל שמשווקות חברות הביטוח (בצורתו הבסיסית) אינו מכסה הוצאות רפואיות הקשורות לסיבוכי ההיריון השונים, ולשם כך - נדרשת הרחבה ייעודית של הפוליסה.

בדומה לפוליסות ביטוח אחרות, גם בכל הנוגע לפוליסת ביטוח נסיעות בהיריון, קיימים הבדלים בין חברות הביטוח, הן מבחינת הכיסויים הכלולים בפוליסה, הן מבחינת התנאים וההגדרות והן מבחינת תקרת הכיסוי: ביטוח הנסיעות בהיריון Top Travel של מנורה מבטחים ביטוח בע"מ, למשל, מיועד לנשים בהריון שטרם מלאו להן 42 שנה ועד שבוע 32 להריון (במועד החזרה לארץ). במקרה של סיבוכי היריון בחו"ל – הוא מעניק תקרה של עד 350,000 דולר לכיסוי ההוצאות הרפואיות הנדרשות לצורך הטיפול. מדובר בתקרה הרחבה ביותר המוצעת מבין חברות הביטוח.

שימו לב שההרחבה אינה מקנה כיסוי במקרים של הריון מעבר לשבוע 32 והיריון בסיכון גבוה, כמו גם מקרים בהם המבוטחת נמצאת ברשימת המתנה לטיפול רפואי/אשפוז/ניתוח, ו/או במקרה שבו הומלץ לה שלא לטוס לחו"ל. לכן, חשוב מאוד למלא את הפרטים הנכונים והמלאים בעת ההצטרפות לפוליסה, ולשים לב למגבלות.