דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

איך מבטחים רכבי אספנות?

רכבי אספנות, כשמם כן הם, מיועדים לאספנים ומצריכים טיפול מיוחד. כך תוכלו לשמור היטב על הנכס הייחודי, היקר והנוסטלגי הזה 

אז מהו בעצם רכב אספנות?

רכב אספנות מוגדר בתקנות התעבורה כרכב שיוצר לפני 30 שנים ומעלה, המשקל הכולל שלו עד 12,000 ק"ג וכתוב ברישיון הרכב שהוא רכב אספנות. זה יכול להיות רכב פרטי, רכב עבודה, אופנוע, אוטובוס, רכב חילוץ או רכב מסחרי. בכבישים אפשר לראות סוגים שונים של רכבי אספנות, כמו חיפושית או סוסיתא.

בשל המאפיינים המיוחדים של רכבי אספנות, חלות עליהם הגבלות והטבות מסוימות, השונות ממה שנהוג לגבי כלי רכב אחרים. למשל, בעל או בעלת הרכב מחויבים להתקין בהם לוחית זיהוי שרשום עליה "רכב אספנות", אסור לנסוע עם רכב האספנות בכבישים בימי חול בין השעות 7 ועד 9 בבוקר, באוטובוס שהוא רכב אספנות אסור להסיע מעל 6 נוסעים, ועוד. מנגד, רכבי אספנות לרוב זוכים בעלויות פרמיה מוזלות של ביטוח החובה לעומת רכבים שאינם מוגדרים כרכבי אספנות. 

אילו סוגי ביטוח אפשר לעשות לרכב אספנות? 

בדומה לכל הרכבים המנועיים בישראל, כדי להשתמש ברכב אספנות בכביש, צריך שיהיה לו ביטוח חובה בתוקף. ביטוח רכב חובה מעניק כיסוי ב יטוחי בגין נזקי גוף שונים שנגרמו לנהג, לנוסעים או להולכי רגל, בעקבות השימוש ברכב. בנוסף, מומלץ לבטח את רכב האספנות בביטוח רכוש, הכולל גם כיסויים ייחודיים, שיגנו עליו בצורה מקסימלית.

שימו לב – למרות שלרכבי אספנות ערך רגשי רב, כמעט אי אפשר לעשות להם ביטוח מקיף. הסיבה לכך היא שמדובר ברכבים מעל גיל 30, לכן וקשה עד בלתי אפשרי להשיג עבורם חלקי חילוף. בשל כך, נהוג לבטח את רכבי האספנות בביטוח צד שלישי, ולהוסיף לו כיסויים והרחבות נוספים. 

מהם ההבדלים בין ביטוח של רכב אספנות לביטוח רכב רגיל?

ביטוח רכב אספנות שונה מביטוח לרכב רגיל בשל המאפיינים ה מיוחדים של אותם רכבים. אם יש לכם רכב אספנות, לרוב העלויות של ביטוח החובה וביטוח צד ג' תהיינה זולות יותר בהשוואה לרכבים רגילים ויכול לעמוד על כמה מאות שקלים בלבד. 

מה משפיע על מחיר ביטוח רכב לאספנות?

העלות של ביטוח רכב אספנות מושפעת מפרמטרים שונים, בהם דגם הרכב, המודל, שנת הייצור, השאלה אם השימוש הוא למטרה פרטית או מסחרית, וכדומה. כמובן, המחיר הסופי מושפע גם מהיקף הכיסויים בפוליסה, ההרחבות השונות שתוסיפו, ועוד. 

אילו כיסויים מומלצים?

רכבי אספנות נשחקים מהר יחסית ונחשבים לפחות אמינים ופחות בטיחותיים לשימוש, לעומת רכבים חדישים. לא משנה באיזה רכב ספציפי מדובר, כדאי לרכוש עבורו פוליסה שהולמת את מצבו, כמו גם את הצרכים של הנהג או הנהגת.

למה כדאי להשקיע במערכות מיגון?

הערך הגבוה של רכבי אספנות, העיצוב המיוחד והמראה הנדיר, מעלים מאוד את הסיכון לגרימת נזקים שונים כתוצאה ממקרי גניבות, פריצות ומעשי השחתה. לכן, מומלץ להשקיע במערכות מיגון איכותיות ויעילות, למשל מערכת א יתור, קודנית, וכדומה.

אל תשכחו – כשאתם באים לרכוש ביטוח לרכב אספנות, הקפידו להסתכל מעבר למחיר הסופי של הפוליסה. חשוב שתשימו לב לכיסויים השונים ולגובה ההשתתפות העצמית, כמו גם להתאמה של הביטוח לצרכיכם האישיים.