דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

הכל על ביטוח צד ג' אחת ולתמיד

מה זה ביטוח צד ג', מה ההבדל לעומת ביטוח מקיף, מה כלול בכיסוי – ומה לא

תאונות דרכים מתרחשות בכבישים כדבר שבשגרה כמעט. למרות שקשה מאוד עד בלתי אפשרי לצפות אותן, אפשר בהחלט ואפילו רצוי, להיערך אליהן מראש. וכאן בדיוק נכנס לתמונה ביטוח צד גימ"ל. כאשר הרכב שלכם גורם נזקים לרכב או לרכוש של אדם אחר, על אחת כמה וכמה באשמתכם, אתם אוטומטית חשופים לתביעה כספית, שיכולה לעלות לכם לא מעט. אבל אם יש לכם ביטוח רכב צד גימ"ל – תוכלו להיות הרבה יותר שקטים ורגועים. לכן, טוב שתדעו מה זה ביטוח צד גימ"ל, מה ההבדל בין ביטוח מקיף לצד גימ"ל ומה החשיבות שלו עבורכם. 

מהו, אם כן, ביטוח צד ג'?

ביטוח אחריות כלפי צד שלישי בשל נזקי רכוש, אותו נהוג לכנות ביטוח צד ג', מעניק כיסוי כספי במקרה של גר ימת נזק לרכושו של אדם אחר כתוצאה משימוש ברכב המבוטח. למשל, כאשר הרכב שבו אתם נוהגים פוגע, שלא במתכוון, בכלי רכב אחר. אך לא רק – גם אם נקלעתם לתאונה ופגעתם ברכוש אחר, כמו תמרור אזהרה, עמוד חשמל, גדר של בית, פנס רחוב, שלט חוצות וכדומה.

כלומר, פוליסת הביטוח מכסה נזקים שנגרמו לרכוש של אדם אחר, שאינו המבוטח או נהג הרכב או בני משפחתם, בעקבות השימוש ברכב, שיכולים להסתכם בהרבה מאוד כסף. אך צריך להבהיר – הביטוח לא מכסה את הנזקים שייגרמו לרכב שלכם בגלל תאונה, גניבה או אירוע אחר.

ביטוח רכב צד גימ"ל הוא ביטוח רשות, ואינו מחויב כמו ביטוח חובה, לדוגמה. כלומ ר, אתם יכולים לבחור אם אתם לוקחים עליכם את הסיכון הכלכלי, או מעדיפים לרכוש מראש ביטוח צד גימ"ל.

למי הוא מיועד?

ביטוח צד גימ"ל הוא פתרון יעיל, נוח ומשתלם בעיקר לבעלי רכבים ישנים שהשווי הכספי שלהם נמוך. במקרים אלה, לא תמיד כדאי להם כלכלית לרכוש פוליסת ביטוח מקיף (הכולל, בנוסף לביטוח צד שלישי, גם ביטוח מפני נזקים שונים הנגרמים לרכב המבוטח) גם רוכבי רכב דו-גלגלי – אופנועים וקטנועים, בוחרים לרוב לעשות רק ביטוח צד גימ"ל. טוב שתדעו, חברות הביטוח מציעות כיום מסלולים שונים של פוליסות ביטוח צד גימ"ל בהתאמה אישית, כך שכל בעל רכב יכול להתאים אותה לצרכים שלו. זאת ועוד, הפרמיה של ביטוח צד גימ"ל לא נחשבת ליקרה באופן יחסי, במיוחד לנהגים מעל לגיל 24. 

מדוע חשוב כל כך לעשות ביטוח צד ג'?

בימינו, לכל נהג או נהגת שעולים על הכביש, זהירים ומנוסים ככל שיהיו, יש סיכוי להיקלע לתאונה, בה יכולים להיגרם נזקי רכוש כבדים לאנשים אחרים. נזקים אלה עשויים להסתכם בהוצאה כספית גדולה, ואם התאונה הייתה באשמתכם ולא דאגתם לביטוח צד גימ"ל, תצטרכו לשלם אותה מכיסכם הפרטי. כשיש לכם פוליסת ביטוח צד גימ"ל, אתם יודעים שגם אם בעת הנהיגה ברכב תגרמו נזקים לרכוש של אדם אחר – בכפוף לתנאי הפוליסה וסייגיה, לא תצטרכו לשאת בעלויות הכספיות בעצמכם.

מה ההבדל בין ביטוח צד ג' לביטוח מקיף?

לאחר שהסברנו מהו ביטוח צד גימ"ל ולמי רצוי שיהיה אותו, כדאי לציין מה ההבדל בין ביטוח מקיף לביטוח צד גימ"ל. פוליסת ביטוח צד גימ"ל מכסה רק נזקים שנגרמו לרכושו של אדם אחר ולא את הרכב של בעל הפוליסה. מנגד, ביטוח מקיף מגן על הרכב של בעל הפוליסה מפני נזקים שיכולים להיגרם בשל תאונה, גניבה, שריפה וכדומה. חשוב שתדעו – ביטוח מקיף כולל בתוכו גם ביטוח צד שלישי, אך קיימת אפשרות לרכוש ביטוח צד גימ"ל גם בנפרד.

מהן ההשלכות של נהיגה ללא ביטוח צד ג'?

אמנם נהיגה ללא ביטוח צד גימ"ל אינה נחשבת לעבירה על החוק, אך יש בה סיכון כלכלי רב. אם כתוצאה מהשימוש ברכב, נגרם באשמתכם נזק לרכוש של צד שלישי, אתם צפויים להיתבע על כך באופן אישי, בסכומים מאוד גבוהים. גם אם מדובר בסך הכול בתקלה ברכב שלכם, ברגע אחד של חוסר זהירות או פשוט בחוסר מזל - אם יש לכם ביטוח רכב צד גימ"ל, ובכפוף לתנאיו, חברת הביטוח תישא בנזקים אלו.

עכשיו, כשאתם כבר יודעים יותר מה זה ביטוח צד גימ"ל ועד כמה הוא חיוני, אתם גם בטח מבינים שכדאי שיהיה לכם אותו – לכל מקרה שלא יבוא. ביטוח רכב צד גימ"ל יכול לחסוך לכם הוצאות כספיות נכבדות והוא מאפשר לכם לנהוג בראש שקט יותר.  

לפוליסות ביטוח רכב של מנורה מבטחים לחצו כאן