דלג לתוכן הדף
דלג לתוכן הדף
|

מתי יודעים שהגיע הזמן להחליף את הרכב?

בלאי ברכב, צורך בשדרוג, או הרחבת המשפחה? הסיבות שבגללן עשויים לשקול להחליף את הרכב משתנות ותלויות, בחלקן, גם באופיו והעדפותיו של הנהג. הנה 7 סיבות טובות שמצדיקות את השינוי ואת המחיר הכלכלי

כל רכב בא יומו. נכון, כשקונים מוצר בחמש ספרות ופעמים רבות גם בשש - מצפים שהוא ישמש אותנו נאמנה במשך שנים רבות. בפועל, רוב האנשים מחליפים מכונית מהר יותר ממה שהם מחליפים מקרר - כל שלוש שנים, בממוצע. אין זה אומר שמדובר בהחלטה לא נכונה או לא טובה. נהפוך הוא, קיימות מבחר סיבות שונות המצדיקות החלפת רכב: בלאי, ירידה חדה בשוויו ובשנים האחרונות גם לא מעט חידושים טכנולוגיים שנכנסים לעולם הרכב ומייצרים הבדל משמעותי מספיק שבזכותו שדרוג נראה כמו צעד חכם.

אבל משום שמדובר בהשקעה שסופה תמיד בהפסד (מחירו של רכב יורד מרגע העלייה על הכביש), לא כל החלטה לעבור לכלי רכב אחר משתלמת, בסיכומו של דבר. ובכל זאת, הנה כמה סיבות מוצקות למדי לשקול את החלפת הרכב:

1. ירידת ערך

עיקר ירידת הערך של כלי רכב חדשים מתקיימת בשלוש השנים הראשונות שלאחר הקניה. בשנים אלו יורד ערכו של הרכב ב-12%-15% מדי שנה, וכך לאחר שלוש שנים אתם יכולים למצוא את עצמכם עם רכב ששוויו צנח כמעט בחצי. אם לא די בכך, זהו גם השלב בו ייתכן שיהיה קשה יותר למצוא קונים לרכב בשוק המכוניות המשומשות. לעומת זאת, אם הרכב הוא בן שלוש שנים או פחות – יהיה קל יותר למכור אותו במגרשי מכוניות משומשות, אצל חברות ליסינג או ב-"טרייד אין" אצל היבואן. במילים אחרות, לא חשוב רק לדעת מה לקנות, אלא מתי למכור, וכמה מימון זה מאפשר לנו עבור הרכב החדש. 

2. הוצאות רבות

הרכב נכנס כל הזמן למוסך? פעם יש בעיה במנוע, פעם בידית ההילוכים, הרדיאטור מתחמם ומיכל הדלק מתרוקן מהר? בהחלט ייתכן שבמקום לתקן שוב ושוב - כבר עדיף להחליף. זה רלוונטי במיוחד, כמובן, למכוניות ישנות, שמטבע הדברים רמת הבלאי בהן עולה עם הזמן.

3. קושי במציאת חלפים 

הרכב כה ישן שהמוסכניק לא מצליח למצוא עבורו חלפים בעת הצורך, ואם הוא כבר מוצא - מחירם גבוה במיוחד בשל נדירותם? זה בהחלט רמז שהגיע הזמן להתקדם הלאה, למודל עדכני יותר.

4. מבצעים טובים

יש עיתויים מוצלחים יותר מאחרים להחלפת הרכב. עיתוי כזה מתקיים בעיקר בחודשי סוף השנה, אז עושים יבואני הרכב השונים מבצעי חיסול וריקון מלאי. במבצעים אלה הם מציעים דגמים מהשנה הנוכחית שטרם נמכרו, רגע לפני שמגיע מודל חדש. המשמעות היא הנחות נאות, על רכבים חדשים, שלא תוכלו למצוא בנסיבות אחרות. 

5. בטיחות

אם יש משהו שלא משתווה לשום סכום של כסף – זאת הבטיחות שלכם. ייתכן שכשקניתם את הרכב לא הייתם מספיק ערים לנושא, וכיום אתם נוהגים במכונית שאינה בטיחותית מספיק. ייתכן שהשלדה דקה מדי והיא לא תעמוד היטב בתאונה, לא עלינו. ייתכן גם שאין כריות אוויר - שיכולות להציל חיים במקרה של התנגשות.

למרבה המזל, טכנולוגיות מערכות הבטיחות בשוק הרכב מתקדמות בקצב מהיר, והחל מ-2018 כל מכונית שעולה על כבישי ישראל חייבת להיות מצוידת במערכת בטיחות אקטיבית. מכוניות סמי-אוטונומיות, למשל, יודעות לזהות סכנות בכביש ולבלום עצמאית. אם אתם מרגישים שהמכונית שלכם לא מספקת רמת בטיחות נאותה - בהחלט תוכלו למצוא בשוק אלטרנטיביות שימלאו את החסר.

6. שינויים בהרכב המשפחה

הגעתם ועזיבתם של חברים בתא המשפחתי מכתיבה פעמים רבות גם את סוג הרכב המתאים לתקופה. נולד לכם ילד? יש מצב שמכונית המיני ששירתה אתכם נאמנה כזוג כבר לא תספיק. פתאום מגלים שאין מספיק מקום לכל הצידה שלוקחים כשיוצאים מהבית, העגלה לא נכנסת בקלות לתא המטען וכיסא הבטיחות הופך את המושב האחורי לצפוף מדי. אם כבר נולד לכם הילד השלישי, ייתכן שגם המכונית המשפחתית כבר קצת קטנה עליכם ועל כל הציוד שנכנס אליה כשאתם יוצאים לחופשה משפחתית, ועכשיו דרושה לכם מכונית סטיישן.

לחילופין, אם הפכתם לזוג מבוגר והילדים שלכם כבר עזבו את הבית (ונוהגים ברכבים משלהם), ייתכן שזה הזמן לחזור למכונית קטנה יותר, שגם תקל עליכם במציאת חנייה. 

7. חידושים טכנולוגיים

אחרי עשרות שנים בהן שוק הרכב התקדם טכנולוגית באיטיות יחסית, בשנים האחרונות הוא חווה זינוק קדימה. מכוניות חכמות שנשלטות על ידי מערכת מחשוב, מכוניות היברידיות, מכוניות חשמליות – כל אלו לוקחות את חוויית הנהיגה צעד קדימה, ועוד לא אמרנו מילה על רכבים אוטונומיים. אם אתם חובבי חידושים, ברכב ובכלל, כנראה שלא תרשו לעצמכם להישאר זמן רב מאחור. בכל אופן, אם אתם, למשל, נוהגים הרבה – מכונית היברידית או חשמלית משתלמת יותר גם מסיבות אחרות, מכיוון שהיא תחסוך חלק ניכר מההוצאות על דלק.

ואם החלטתם ללכת על זה ולהחליף את הרכב, אל תשכחו לעדכן גם את פוליסת הביטוח. זכרו לבדוק אם הפוליסה הנוכחית שיש לכם מתאימה לסוג הרכב ולצרכים שלכם. ביטוח מקיף לרכב למשל, מכסה רכבים פרטיים ומסחריים עד 3.5 טון. זאת הזדמנות גם לבדוק שרשימת הכיסויים הכלולים בביטוח הולמים את הצרכים שלכם בעת החלפת הרכב, כאשר תמיד ישנה אפשרות לרכוש הרחבות בתוספת תשלום – אם קיים צורך בכך.