דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

סוגי ביטוח רכב ומה הם מכסים

רכישת ביטוחי רכב יכולה להיות משימה מורכבת ודי מרתיעה, אם אין לכם את הידע הבסיסי בתחום. אך תופתעו לגלות עד כמה זה פשוט – כשאתם מבינים בו ושולטים בכל הפרטים הקטנים

אם אתם מחזיקים בכלי רכב מנועי, אתם בטח יודעים שעליכם לבטח אותו. על מנת שתוכלו לבחור ביטוח רכב שיענה על כל הצרכים שלכם, נפרט אילו סוגי ביטוח רכב עיקריים קיימים, נסביר את ההבדלים ביניהם ואילו פרמטרים כדאי להביא בחשבון בבחירת כל אחת מהפוליסות. אחרי שתבינו לעומק איזה סוגי ביטוח רכב ישנם ומה הם מכסים, יהיה לכם הרבה יותר קל לקבל את ההחלטה, ועל הדרך תוכלו גם להוזיל את עלויות הביטוח. מוכנים? בואו נתחיל. 

אילו סוגים של ביטוח רכב קיימים?

בישראל יש 3 סוגי ביטוח רכב עיקריים – ביטוח רכב חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד גימ"ל. את ביטוח החובה אתם חייבים לרכוש מתוקף פקודת רכב מנועי. כלומר, בלי פולי סת ביטוח חובה, אסור לרכב שלכם לעלות על הכביש. שני סוגי הביטוח האחרים – ביטוח צד ג' וכן ביטוח מקיף הם ביטוחי רשות. כלומר, אתם יכולים לבחור אם ברצונכם לרכוש אותם. את הבחירה מומלץ שתעשו על סמך שיקולים שונים, אותם נפרט בהמשך. 

מה הביטוחים מכסים ומהם ההבדלים ביניהם?

ביטוח חובה מכסה את נזקי הגוף שעשויים להיגרם לנהג הרכב, הנוסעים והולכי הרגל, בעקבות השימוש ברכב. בכבישי ישראל מתרחשות מדי יום תאונות דרכים רבות, הגובות מחיר יקר של חיי אדם ומותירות אנשים רבים עם פגיעות פיזיות, בדרגות חומרה משתנות. עלויות הטיפול במקרים אלה יכולות להגיע לסכומי כסף אדירים, אותם מכסה פוליסת הביטוח.

הביטוח המקיף נותן לכם כי סוי ביטוחי רחב מפני נזקי רכוש ופגיעות ברכב שלכם, כמו גם מפני נזקים לרכוש צד שלישי. הפוליסה מכסה שורה ארוכה של מקרים, שיכולים לקרות לכל אחד ואחת מכם. כמו למשל, התנגשות מקרית או התהפכות, גניבת הרכב, שריפה, אסונות טבע, וכדומה. באפשרותכם גם לרכוש הרחבות שונות, לפי הצרכים האישיים שלכם.

ביטוח צד ג' מכסה אך את נזקי הרכוש שנגרמו לצד שלישי כתוצאה מהשימוש ברכבכם. הנזקים יכולים להיות לכלי רכב אחר, גדר של בית פרטי או תמרור אזהרה בכביש. מדובר בנזקים שתיקונם יכול להסתכם בהוצאה כספית גדולה, שתחול עליכם בהיעדר ביטוח. שימו לב שהפוליסה לא מכסה את הנזקים שייגרמו לרכב שלכם באותם מקרים.

לקריאה נוספת אודות ביטוח צד ג' 

למי מיועד כל אחד מסוגי הביטוחים?

ביטוח חובה מחויב לרכוש כל בעל רכב מנועי, כדי שיוכל להשתמש ברכבו. כך אם בבעלותכם רכב פרטי, מסחרי, אופנוע, משאית, ועוד.

ביטוח מקיף מתאים לבעלי רכבים פרטיים ומסחריים המעוניינים בהגנה רחבה ושקט נפשי מרבי. זאת, שכן הפוליסה מכסה מגוון סיכונים נפוצים שיכולים לעלות לכם, בסופו של יום, הרבה מאוד כסף.

אם יש לכם רכב ישן או בעל שווי כספי נמוך ולא משתלם לכם כלכלית לרכוש ביטוח מקיף, אולי כדאי לכם לרכוש ביטוח צד גימ"ל. כך תוכלו לדאוג לכיסוי אם תגרמו נזקים לרכבים או לרכוש אחר של צד שלישי.

אילו פרמטרים משפיעים על תעריפי ביטוח הרכב שלכם? 

חברות הביטוח מתבססות בקביעת תעריפי הפוליסות השונות על ניהול סיכונים ובוחנות מהי מידת הסיכון של כל בעל או בעלת פוליסה, להיות מעורבים בתאונת דרכים או אירוע ביטוחי אחר.

כדי להעריך את הסיכון בצורה הכי נכונה ומדויקת שאפשר, נלקחים בחשבון נתונים ופרמטרים שונים. חלקם מתייחסים לרכב הספציפי וחלקם למאפיינים שלכם – בעלי הפוליסה, כמו גם לזהות הנהגים שישתמשו ברכב.

לכן, המחירים של ביטוחי הרכב אינם אחידים , אלא משתנים, בין היתר, בהתאם לסוג הביטוח, החברה המבטחת, הרכב המבוטח וזהות הבעלים. בין הפרמטרים שנלקחים בחשבון ניתן למנות את סוג הרכב, שנת הייצור, מטרת השימוש, גיל הנהג, מינו, שנות הוותק על הכביש, עבירות קודמות, וכדומה.