דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

שמירת הריון

שמירת הריון וזכויות פנסיונית

קרן הפנסיה, מנורה מבטחים פנסיה, באה לקראתכן, הנשים בשמירת הריון, ומאפשרת לכן לקבל קצבה מביטוח לאומי ובמקביל גם שחרור מתשלום פרמיות לקרן הפנסיה.

בשנים האחרונות חל גידול במספרן של הנשים הנמצאות בשמירת הריון. אורח החיים המודרני המעודד הריונות בגילאים מאוחרים, לצד העלייה במספר טיפולי ההפריה ובעקבותיה הגידול בלידות של תאומים, הצטרפו לשלל הגורמים המובילים להריון בסיכון.

אישה הנמצאת בשמירת הריון זכאית לקבל קצבה מביטוח לאומי, אך נשים רבות לא יודעות כי ניתן לתבוע גם את קרן הפנסיה עבור תקופת שמירת הריון, הנחשבת כאירוע של אובדן כושר עבודה.

חשוב להבהיר כי לא ניתן לקבל שתי קצבאות - גם מביטוח לאומי וגם מקרן הפנסיה. על כן יש לבדוק מהיכן תקבלי קצבה גבוהה יותר עבור התקופה של שמירת הריון ולהגיש תביעה בהתאם.

מעבר לכך, שימי לב כי חשוב לשמור בתקופה זו גם על זכויותייך הפנסיוניות. במאמר זה תוכלי ללמוד כיצד לבחור באופן מושכל ממי לקבל את הקצבה המגיעה לך עבור תקופת שמירת ההיריון. 

איך לקבל את הקצבה הגבוהה יותר?

לפני זמן לא רב נתקלתי במקרה של מורה שגילתה, לצערה הרב, כי בשעה שהייתה בשמירת היריון, קרן הפנסיה בה היא מבוטחת אילצה אותה לבחור בין קצבה מביטוח לאומי לבין קצבה נמוכה יותר מקרן הפנסיה. לאחר מחשבה אותה מורה בחרה בקצבה הנמוכה יותר, וזאת רק בכדי ליהנות משחרור הפקדות פרמיה לקרן הפנסיה.

המורה המדוברת לא ידעה כי בחירה נכונה של קרן הפנסיה, יכלה להעניק לה גם קצבה גבוהה יותר מביטוח לאומי וגם את האפשרות לקבל שחרור מהפקדות פרמיות לקרן הפנסיה.

כיצד? החל משנת 2006 מאפשרת קרן הפנסיה מנורה מבטחים פנסיה לנשים הנמצאות בשמירת הריון, בניגוד לקרנות פנסיה גדולות אחרות, לתבוע הן את קרן הפנסיה והן את הביטוח הלאומי ולקבל שחרור מתשלום פרמיות עבור תקופת שמירת ההיריון.

על שמירת הריון וביטוח לאומי

ביטוח לאומי ישלם עבור שמירת הריון את הנמוך מבין השניים: השכר הממוצע במשק (בשנת 2015 כ-9,260 שקלים) או שכרה של האישה בשלושת החודשים שקדמו לשמירת ההיריון.

שמירת הריון וקרן הפנסיה שלך

נשים המבוטחות בקרן הפנסיה יכולות לתבוע את הקרן על אובדן כושר עבודה, במידה ושמירת ההיריון נמשכה לתקופה העולה על 3 חודשים. קרן הפנסיה תשלם למבוטחת הנמצאת בשמירת הריון קצבה חודשית, העשויה להגיע עד ל-75% מהשכר המבוטח בקרן.

בנוסף, תבצע קרן הפנסיה שחרור מתשלום פרמיות, כלומר, תפקיד במקום העובדת לקרן הפנסיה עבור החודשים בהם נמצאה בשמירת הריון, באותם שיעורים כפי שהפקידה לפני שיצאה לשמירת הריון.

לדוגמה:

עובדת ששכרה המבוטח בקרן עמד על 7,000 שקלים ואשר הפקידה לקרן פנסיה מידי חודש, יחד עם מעסיקה, 1,225 שקל, תקבל מקרן הפנסיה קצבה חודשית בסך 5,250 שקל ושחרור מפרמיות של 1,225 שקל.

סך הכל תקבל העובדת 6,475 שקל מקרן הפנסיה, 5,250 לחשבונה ו- 1,225 שקל לחיסכון הפנסיוני שלה.

כאמור, לא ניתן לקבל שתי קצבאות, גם מקרן הפנסיה וגם מביטוח לאומי. העובדת תצטרך לבחור האם לקבל מביטוח לאומי קצבה של 7,000 שקל או קצבה מקרן הפנסיה בגובה 6,475 שקלים. במידה והעובדת הייתה מבוטחת בקרן הפנסיה של מנורה מבטחים פנסיה היא יכולה הייתה לקבל גם קצבה של 7,000 שקל מביטוח לאומי וגם שחרור מפרמיות בגובה 1,225 שקל מקרן הפנסיה.

אנחנו כאן בשבילך!

זכרי! קרן הפנסיה מנורה מבטחים פנסיה, מאפשרת לך לקבל קצבה מביטוח לאומי ושחרור מפרמיות מקרן הפנסיה - כך את נהנית מהקצבה הגבוהה ביותר ומשמירה על זכויותייך הפנסיוניות.

לפרטים נוספים על תהליך הגשת תביעת אובדן כושר עבודה וטפסים נדרשים לחצי כאן.


תגיות: פנסיה, מנורה מבטחים, אובדן כושר עבודה, שמירת הריון, נשים, פנסיית נכות.

למידע נוסף אודות קרן הפנסיה של מנורה מבטחים