דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

כל הסיבות לרכוש (או לא לרכוש) רכב חשמלי או היברידי

יותר ויותר כלי רכב חדשניים, עם מנועים שעושים שימוש בחשמל, נמכרים בישראל. מה היתרונות והחסרונות שלהם בהשוואה למכוניות רגילות – ואיך אלה צפויים להשפיע על מחיר הביטוח? כל התשובות

לאחר עשרות שנים שבהן לא חלו בו שינויים טכנולוגים משמעותיים, בשנים האחרונות מסתמנת מהפכה של ממש בעולם הרכב: כלי רכב חשמליים. רבים מעריכים שבעוד כמה עשרות שנים כל כלי הרכב בכבישים יהיו כאלה, ולא בכדי.

מדובר במכוניות שאינן צורכות דלק, ולפיכך נחשבות לחסכוניות יותר, שקטות יותר וידידותיות יותר לסביבה. ועם זאת, כיום הרכבים החשמליים תופסים נתח שוק קטן מאוד. לישראל הם הגיעו רק לאחרונה. בד בבד, כבר כמה שנים שניתן למצוא בארץ לא מעט כלי רכב היברידיים – מכוניות שהמנוע שלהן משלב בין צריכת דלק לבין שימוש בחשמל. אז מה היתרונות והחסרונות של השימוש בכל אחת מהאפשרויות, במיוחד בהשוואה לרכבים "רגילים"? הנה כמה שחשוב להכיר:

  1. חיסכון בדלק – ברכב חשמלי, החיסכון הוא משמעותי מאוד. עלות ההטענה בחשמל נמוכה בהרבה בהשוואה לתדלוק, ועבור נהג ממוצע השימוש עשוי להיות זול יותר במאות ואף באלפי שקלים בכל חודש. יש לציין שברכב היברידי אומנם צריך עדיין לתדלק, אך צריכת הדלק נמוכה יותר מאשר ברכב "רגיל". למעשה, המנוע החשמלי נכנס לפעולה בעיקר בנסיעות עירוניות שצורכות יותר דלק ובזמן עצירה מוחלטת, כך שהערכת החיסכון בדלק היא בכ-50% בהשוואה לרכב "רגיל".
  2. זיהום אוויר – זיהום האוויר נוטה להיות נמוך מאוד ברכב חשמלי. למעשה, הנסיעה עצמה כמעט אינה מזהמת. יש שיאמרו כי הזיהום נוצר רק בשל הצורך בייצור חשמל להטענה. מקובל לטעון כי גם רכב היברידי מזהם הרבה פחות מרכב "רגיל", אם כי יותר מרכב חשמלי, מאחר שהוא שורף פחות דלק.
  3. הטבות מס – כדי לצמצם את הפגיעה בסביבה, ממשלת ישראל מעודדת רכישה של כלי רכב חשמליים והיברידיים. מסיבה זו נקבעה שורת הקלות מס המשתנות מעת לעת והופכות את רכישת מכוניות אלו למשתלמת יותר ביחס למכוניות המונעות בדלק בלבד.
  4. עלות גבוהה – למרות הטבות המס, העלות הראשונית של רכב חשמלי או של רכב היברידי לרוב גבוהה יותר מזו של רכב בעל מנוע בעירה. ברכב חשמלי, העלות העיקרית נובעת מהסוללה היקרה, המשמשת לצורך הטענה. ברכב היברידי, העלות נובעת מהמנוע הייחודי. עם זאת, לשוק כבר נכנסות מכוניות חשמליות במחירים נוחים יותר וצפוי שככל שהתעשייה החדשה הזאת תתפוס תאוצה – כך ירדו המחירים בהתאם.
  5. חוויית נסיעה – כלי רכב חשמליים והיברידיים מציעים חווית נסיעה שונה מכלי רכב שמונע רק בדלק. השאלה איזו חווית נסיעה עדיפה היא, מטבע הדברים, עניין של טעם אישי. כלי רכב חשמליים וכלי רכב היברידיים במצב החשמלי מספקים נסיעה שקטה מאוד. עם זאת, לעתים יש מי שמתלונן שהם גם איטיים יותר.
  6. טעינה – החיסרון העיקרי של רכב חשמלי הוא התלות בנקודת טעינה. סוללת הרכב מוגבלת ולכן יש צורך לטעון אותה בנקודת חשמל מתאימה. בניגוד למצב הקיים, בו יש תחנות דלק בכל פינה, ישנן מעט מאוד נקודות טעינה לכלי רכב חשמליים, כך שיש לתכנן מראש מתי והיכן יוטען הרכב. ברוב כלי הרכב ההיברידיים אין בעיה דומה, מאחר שהטעינה מבוצעת באופן פנימי בזמן שהרכב נוסע. ואולם, ישנם גם כלי רכב היברידיים שבהם יש צורך לבצע טעינה כדי לנצל את מלוא האפשרויות בחלקו החשמלי של המנוע.
  7. ביטוח – כיום, אין הבדלים של ממש בכל הנוגע לביטוח הרכב, בין רכב חשמלי לרכב "רגיל" המונע באמצעות מנוע בעירה. עבור כל אחד מהם קיימת חובה לרכוש ביטוח חובה, וכן אפשרות לרכוש מגוון כיסויי רשות.