דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

מתי כדאי להפעיל את ביטוח הרכב

בעלי רכבים רבים המעורבים בתאונות דרכים, מוצאים עצמם לא פעם, מתלבטים לגבי הפעלת ביטוח הרכב שלהם – אז בואו נעשה סדר בעניין, אחת ולתמיד

כבר בתחילת הדברים צריך להגיד – התשובה לשאלה מתי כדאי להפעיל ביטוח רכב יכולה להשתנות ממקרה אחד לאחר, לפי הנסיבות הספציפיות והשיקולים השונים שיש לקחת בחשבון.

עם זאת, יש מצבים שבהם די ברור שלא משתלם להפעיל את הביטוח. כמו למשל, אם סכום ההשתתפות העצמית שאתם צריכים לשלם, גדול יותר מעלות התיקון של הנזקים.

אמנם פוליסת ביטוח הרכב נועדה לכסות אתכם במצבים שבהם הרכב שלכם ניזוק או גרם נזקים לרכוש של מישהו אחר. אבל כפי שתראו מיד, לא תמיד שווה לכם להפעיל את הביטוח. לכן, חשוב שתבינו את המשמעויות של הפעלת הפוליסה ותשקלו זאת ברצינות. 

למה בעצם כדאי לכם לחשוב טוב לפני שאתם מפעילים את ביטוח הרכב?

הפעלת ביטוח רכב משליכה ישירות על מחיר הפוליסה שתצטרכו לשלם עם חידוש הביטוח, באופן הבא: בכל פעם שאתם תובעים את חברת הביטוח שלכם, זה עלול לייקר את עלויות ביטוח הרכב שלכם בעתיד. במקרים אלה, יש גם חשיבות למספר התביעות שהגשתם. כלומר, אם זו התביעה הראשונה שלכם, זה יתבטא בדרך כלל בהעלאת מחיר הפוליסה בשנה הבאה. אבל אם זוהי התביעה השנייה או השלישית שהגשתם לחברת הביטוח, המצב נעשה מורכב יותר.

שיקול נוסף שיש להתייחס אליו הוא היקף הנזק מבחינה כספית. אפשר לומר בכלליות, שנזקים קלים המסתכמים בסכומי כסף קטנים יחסית, לרוב לא יצדיקו את הפעלת הביטוח. אך מנגד, נזקים משמעותיים שמצריכים השקעה כספית גבוהה, הם בדיוק המצבים המתאימים להשתמש בכיסוי של הביטוח.

כמובן, חשוב תמיד להשוות את גובה הנזק לסכום ההשתתפות העצמית הקבוע בפוליסה. במידה שהנזקים לרכב נאמדים בסכום שעובר או אפילו מתקרב לסך ההשתתפות העצמית, לרוב יהיה לכם יותר משתלם לא לתבוע את הביטוח ולשאת בעצמכם בעלויות התיקון. 

אל תשכחו את הנחת היעדר תביעות

תדעו, כשאתם מחליטים להפעיל את הביטוח, התביעה נרשמת בדו"ח תיאור התביעות וכתוצאה מכך ייתכן שתיפגע הנחת היעדר תביעות עם חידוש הפוליסה באחת מחברות הביטוח. הסיבה לכך היא שמדובר בהטבה כספית שניתנת לבעלי ובעלות רכבים שלא הפעילו את ביטוח הרכב שלהם בשלוש השנים האחרונות. אז קחו לתשומת ליבכם שהפעלת הביטוח עשויה לייקר לכם בעתיד את עלויות ביטוח הרכב.

אגב, במנורה מבטחים ביטוח בע"מ תוכלו לרכוש כיסוי ייעודי לתיקון או החלפת פגוש הרכב שניזוק באופן לא צפוי וכיסוי שבר מראות צד ופנסים. זאת, בלי שתצטרכו לתבוע את הפוליסה ובתשלום השתתפות עצמית מופחתת.