דלג לתוכן הדף
דלג לתוכן הדף
|

יתרונות בשמירת קרן ההשתלמות

הידעתם? כספים שנחסכו בקרן ההשתלמות שלכם יכולים לתרום רבות להכנסתכם לאחר היציאה לפנסיה. חושבים למשוך את החיסכון? זה מה שחשוב שתדעו לפני!


קרן השתלמות היא אחד מאפיקי החיסכון המשתלמים ביותר, הן לשכירים והן לעצמאים, כאשר החוסכים בה נהנים ממגוון רחב של יתרונות שאינם קיימים באף חיסכון אחר. אלו הבולטים שבהם:

 1. פטור ממס על רווחים שנצברו בגין הפקדות (בכפוף לתקרות הפטור), זאת לעומת מס רווחי הון בשיעור של 25% במוצרי חיסכון פרטיים.
 2. על כל שקל שמפקיד העובד לקרן ההשתלמות, מעסיקו יכול להפקיד עד  שלושה, בכפוף  לתקרות ההפקדה.
 3. יש הרואים באפשרות למשיכת הכספים לאחר 6 שנים מפתיחת החיסכון כיתרון משמעותי של קרן ההשתלמות, אולם נזכיר שאין חובה לעשות זאת. 

 

מדוע לא למהר לפדות את הכסף?

השארת הכספים בקרן ההשתלמות לאורך שנים ארוכות יכולה להעניק לכם יתרונות רבים:

 • השלמת הכנסה בפרישה

  ניתן להשתמש בקרן השתלמות כמוצר פנסיוני עבור הגדלת הקצבה בגיל הפרישה והן כסכום הוני חד פעמי, למקרה שתגלו כי הסכומים שנצברו לקצבה נמוכים ממה שציפיתם.

 • שימוש כ"פנסיית גישור"

  למקרים שבהם ניאלץ לצאת לפנסיה מוקדמת, להפחית באחוז המשרה או שניקלע למצב של חוסר הכנסה עד למועד קבלת קצבת הפרישה. בתרחישים אלו הכספים שחסכתם יכולים לשמש כתחליף זמני למשכורת ולמנוע פגיעה בקצבת הפרישה כתוצאה ממשיכה מוקדמת מההסדר הפנסיוני.

 • העברה בין-דורית ללא תשלום מס

  לקרן השתלמות יתרונות בעת העברה בין דורית שכן הפטור ממס שקיים לחוסכים עובר ליורשיהם, בניגוד לכספים פנסיוניים אחרים.

 

זקוקים לכסף?

ניתן לבחון נטילת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות – שתאפשר לכם להמשיך לצבור רווחים פטורים ממס. לרוב, הריביות הניתנות על הלוואה מקרן השתלמות נמוכות בהשוואה לריביות הניתנות על הלוואות מבנקים ומחברות האשראי. 


בשורה התחתונה

על הכספים הצבורים בקרן ההשתלמות ניתן להסתכל כ"חיסכון ליתר ביטחון", כלומר כסף ששומרים לשימוש אחרון - למקרה שנידרש להוצאה גדולה או שהכספים שנצבור לפנסיה לא יספיקו למחייה השוטפת שלנו. לא השתמשנו בכספים? בבוא העת הם יועברו במלואם ליורשינו.   

---

מנורה מבטחים פנסיה וגמל בע"מ, החברה המנהלת של מנורה מבטחים השתלמות, העוסקת בשיווק ולא בייעוץ פנסיוני. האמור מובא כמידע כללי אינו מהווה המלצה או חוות דעת ואין בו כדי להוות תחליף ליעוץ או שיווק פנסיוני  הניתן על ידי בעל רישיון כדין, המתחשב בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל אדם.