דלג לתוכן הדף
קישור לדף הבית של מנורה

מה חשוב לדעת על ביטוח נסיעות בעידן שאחרי הקורונה

עד שכל המדינות יהיו ירוקות, יהיו כמה דברים שניאלץ לקחת בחשבון בכל נסיעה לחו"ל. אז איך מתכננים נסיעה בתקופה הזאת, מה יהיה מחיר הביטוח ולמה חשוב לשים לב?

נגיף הקורונה יצר שינויים רבים בכל היבט של החיים שניתן לחשוב עליו. אחד הענפים הראשונים שנפגעו הוא ענף התעופה והתיירות לחו"ל וגם עם פתיחת השמיים, חלו ויש להניח שעוד ימשיכו לחול, שינויים רבים בשני הענפים.

אז איך ייראה ביטוח הנסיעות לחו"ל בעידן שאחרי הקורונה ומה חשוב לדעת? על כך נשיב במסגרת מאמר זה. 

שינויים שצריך להכיר בפוליסת ביטוח הנסיעות לחו"ל בעידן שאחרי הקורונה

הקורונה הביאה לסגירת השמיים ברבות ממדינות העולם, מה שאומר שהתרחיש הראשון שעל כל נוסע להביא בחשבון הוא אפשרות של ביטול או הארכת שהות בחו"ל עקב החמרה במצב התחלואה (במדינת היעד או בישראל). כמובן שביטול או הארכת שהות יכולים להיות גם פועל יוצא של הידבקות בקורונה עצמה.

לכן, כל עוד הקורונה בסביבה, יש צורך בכיסוי ביטוחי מתאים שמביא בחשבון את הבעיות והסיבוכים (ובמקרים מסוימים, הסכנות) הצפויים במקרה של הידבקות במחלה במדינה זרה. בשל כך, בעידן שאחרי הקורונה חשוב לוודא שפוליסת ביטוח הנסיעות שנרכשה כוללת גם כיסוי עבור עלויות אשפוז וטיפול במקרה של הידבקות בקורונה וחשוב גם לבדוק את פרק ההחרגות של הפוליסה, על מנת להבין מה לא נכלל תחת הכיסוי. במסגרת בדיקה שכזו, יש להביא בחשבון עלויות של הארכת השהייה במדינה זרה בעקבות בידוד, כמו גם את עלויות הטיפול בעקבות הימשכות של המחלה.

במנורה מבטחים ביטוח בע"מ, למשל, קיימת אפשרות להחזר כספי עבור הפסד תשלומים עקב ביטול או קיצור הנסיעה מסיבות רפואיות בלתי צפויות. כך, במקרה של ביטול או קיצור נסיעה שלא כתוצאה ממגפת הקורונה, ניתן יהיה לקבל החזר של עד 6,000 דולר, בכפוף לתנאי הפוליסה. 

איך כדאי להיערך לשהות בחו"ל בעידן הקורונה?

לא רק בארץ, גם בחו"ל היעדים התיירותיים כבר לא נראים כמו בעבר. חלק גדול מהאטרקציות סגורות וכמעט בכל מקום בעולם קיימת חובת עטיית מסיכה, אם כי ישנם הבדלים בהנחיות בין מדינה למדינה. לצד אלו שדורשות עטיית מסיכה בכל יציאה מהבית או מהחדר במלון, יש כאלו שדורשות עטיית מסיכה רק במקומות מסוימים, בדגש על אלו שמועדים להתקהלות.

חשוב לבדוק היטב את ההנחיות במקום אליו נוסעים, ולהיות עם היד על הדופק בכל מה שנוגע לנתוני התחלואה. מומלץ כמובן לנקוט במשנה זהירות במקומות שבהם נצפית עלייה בתחלואה ולשקול עטיית מסיכה בכל יציאה, גם אם הדבר אינו נדרש על ידי אותה מדינה.

חשוב לשמור גם על הנחיות נוספות שאנו מכירים מחיי היום יום שלנו, כמו שמירה על הגיינת ידיים בכל מקום ושמירה על מרחק. קחו בחשבון שגישה לשירותים, בהם ניתן לשטוף ידיים, היא לא דבר מובן מאליו בכל מדינה – ובחלק מהמקומות תמצאו שירותים ברמה לא מספקת, או שתידרשו לשלם תמורת הכניסה אליהם. לכן, מומלץ לשאת עמכם לכל מקום בקבוק אלכוג'ל, שיוכל לסייע בניקוי הידיים ללא מאמץ.

בנוסף, חשוב לבדוק לפני הנסיעה מהן הדרישות עבור כניסה למדינה. לדוגמא, אם נדרש להציג תוצאות שליליות של בדיקות קורונה, אם נדרשת הגעה מוקדמת כדי להיבדק בשדה התעופה, ואם קיימת חובת בידוד בטרם הכניסה או היציאה מהמדינה. 

האם יש מדינות שלא ניתן לבטח את הנסיעה אליהן?

מטבע הדברים, הסיכוי להיחשף לנגיף במסגרת טיול לחו"ל הולך ועולה ככל שהנסיעה היא למדינה שבה אחוז החולים והנשאים גבוה יותר. הבעיה היא שאחוז התחלואה משתנה כל הזמן, ולכן מומלץ לעקוב – גם באמצעי התקשורת וגם דרך חברות הביטוח עצמן – אחר המצב במדינת היעד.

שימו לב שחברות הביטוח לא משווקות לרוב ביטוח נסיעות לחו"ל למדינות שהתחלואה בהן נחשבת לגבוהה, או שקצב ההידבקות בהן גבוה. עם זאת, תוכלו ליצור שוב קשר עם חברת הביטוח שבחרתם, חודש או חודשיים לאחר הבדיקה הראשונית, כדי לבדוק אם המצב במדינת היעד השתפר וניתן לבטח את הנסיעה אליה.

מעבר לכך, חשוב לבדוק אם הפוליסה שרכשתם מכסה את כל קשת המקרים, לרבות תרחיש שבו מדינה ירוקה הופכת במהלך השהייה לאדומה. כמו כן, אם חלילה אתם סובלים מבעיה רפואית קיימת, מומלץ לרכוש הרחבה עבור מקרה של החמרה במצבכם הרפואי, כפי שעלול לקרות לאחר מגע עם הנגיף. במנורה מבטחים גובה הכיסוי במקרה שכזה הוא עד 350 אלף דולר, והוא לא יחול במקרה שבו אתם ממתינים לניתוח או לאשפוז, או במקרה שאתם לוקים באחת מתוך המחלות הרשומות כמוחרגות בתקנון הפוליסה (כמו סיסטיק פיברוזיס או המופיליה).

אם אתם סובלים ממחלת לב, הכיסוי יחול בתנאי שחלפו לפחות שישה חודשים מהמועד בו עברתם אירוע לב (כפי שהוא מוגדר בפוליסה) ועד הנסיעה לחו"ל.