דלג לתוכן הדף
דלג לתוכן הדף
|

למשוך בלי קנסות: חיסכון לעידן שאחרי הקורונה

מגיפת הקורונה שהתפשטה בעולם כמעט בין לילה, יצרה משבר עולמי שטרם הכיר העולם והציפה יותר מתמיד את הצורך בחיסכון בעל גמישות פיננסית: מוצר שיהיה נזיל בכל עת וניתן יהיה למשוך את הכספים בשעת חירום, מוצר שניתן לקבל ממנו הלוואה בתנאים נוחים בעיתות משבר שיאפשרו גמישות כלכלית בתקופות של חוסר וודאות, מוצר שניתן בקלות לשנות את מסלול ההשקעה בהתאם למצב החדש שנוצר בשוק ובהתאם להעדפות של החוסך וזאת בלי לשלם עמלות.

קופת גמל להשקעה עונה על כל הצרכים האלה, ונראה כי במשבר הנוכחי ובתקופה שאחריו, ית רונותיה בולטים היום יותר מתמיד כאחד ממוצרי ההשקעה האטרקטיביים שיש. 

קצת היסטוריה

חוסכים שהשקיעו בחסכונות פנסיונים עוד לפני שנת 2008 בוודאי זוכרים את המכשיר הפנסיוני "קופת גמל לתגמולים" שהיה מוכר בעיקר בשם "קופת גמל", וזאת להבדיל מקרן פנסיה או ביטוח מנהלים. המאפיין של קופת הגמל היה חיסכון לגיל פרישה ומשיכת הסכום בבוא היום כמשיכה הונית (כלומר חד פעמית) פטורה ממס. לצערנו או שמחתנו (איש, אישה ועמדתם), החל מ-2008 הפך המוצר לקצבתי כלומר כספים שהופקדו במוצר זה לאחר שנת 2008 ניתן יהיה לקבל בגיל הפרישה רק על דרך של קצבה בדומה למוצר קרן פנסיה.

האם ההחלטה הפטרנליסטית הוכיחה את עצמה ועזרה לאנשים לשמור על עצמם מפני עצמם? זו אכן שאלה גדולה ויש אף מי שמאשים את המדינה בכך שצעד זה הוביל לעליה במחירי הדיור, אך הנה חלפו השנים, ונראה שתוך נסיון מסוים להחזיר עטרה ליושנה נכנס לשוק בשנת 2016 מוצר חדש: קופת הגמל להשקעה.

קופת הגמל להשקעה דומה במאפייניה לקופת הגמל ההונית המיתוגולית אלא שבגלגולה החדש היא מכשיר השקעה נטו של ההכנסה הפנויה והיא אינה מכשיר חיסכון פנסיוני וההשקעה בה, היא בנוסף להשקעה במוצרי החיסכון הפנסיוני, ולמעשה היא מוצר השקעה שנועד לתת מענה לתשואות הנמוכות בשנים האחרונות של הפקדונות בבנקים והוא מתחרה גם במוצרי השקעה נוספים כמו קרנות נאמנות ופוליסות החיסכון. 

 

מאפייני קופת גמל להשקעה: 

 

אלו הם המאפיינים הבולטים של קופת הגמל להשקעה:

  1. תקרת הפקדה - תקרת ההפקדה השנתית היא 70,000 ש"ח תוך הצמדה למדד, ובשנת 2021 עומדת תקרת ההפקדה השנתית על סך 70,913 ש"ח. 
  2. דמי ניהול - דמי הניהול המקסימליים שניתן לגבות ממוצר זה עומדים על 4% מההפקדה ו-1.05% (במונחים שנתיים) מהחיסכון. יחד עם זאת, בשל התחרות בענף, דמי הניהול הממוצעים הנגבים בפועל נמוכים יותר.
  3. נזילות - הכספים נזילים בכל עת ללא מגבלת זמן או גיל וללא קנסות יציאה. 
  4. מסלולי השקעה - בקופת הגמל להשקעה יש מגוון מסלולי השקעה בהתאם למטרות החיסכון והעדפות הסיכון ויתרון של מוצר זה, בניגוד לאפיקי השקעה מתחרים, הוא שהמעבר בין מסלול השקעה אחד לאחר אינו נחשב אירוע מס או דורש עמלת קניה ומכירה.
  5. היעדר הטבות מס בהפקדה - בדומה למוצרי השקעה אחרים, ההפקדה לקופת גמל להשקעה אינה מקנה הטבות מס וככלל במועד המשיכה הרווחים חייבים במס רווחי הון. יחד עם זאת, לקופת גמל להשקעה ישנו יתרון שמאפיין אותה בלבד - חוסך שיבחר בבוא היום במועד המשיכה להעביר את החיסכון למוצר קצבתי כמו קרן פנסיה ולהמיר את החיסכון לקצבה חודשית, יהנה מפטור מלא של מס רווחי הון (שנכון להיום עומד על 25%). יש לציין כי על אף שהחוק קובע את האפשרות הזו, בפועל כרגע טרם ניתן להעביר את הכספים הללו למוצרי חיסון פנסיוני.

 

 

היתרונות בהשקעה בקופת גמל להשקעה בעידן הפוסט קורונה 

 

היתרונות של קופת הגמל להשקעה הם הנזילות שלה, האפשרות לשנות בין מסלולי השקעה בכל עת, האפשרות לקבל הלוואה ובבוא היום האפשרות להמיר אותה לקצבה וכך להנות מפטור ממס רווחי הון. בעתיד, ניתן אף יהיה לנייד קופת גמל להשקעה מחברה אחת לאחרת, ללא תשלום קנסות או עמלות ומבלי שהדבר יחשב אירוע מס, וכך תהיה קופת הגמל להשקעה מוצר ההשקעה היחידי שניתן יהיה לנייד כך.

מהלך זה צפוי להגביר עוד יותר את התחרות בשוק קופות הגמל להשקעה ויגדיל את כוח המיקוח של המשקיעים בנוגע לדמי הניהול וכך תהפוך קופת הגמל להשקעה לאטרקטיבית עוד יותר, על אף שכבר היום מדובר במוצר השקעה בעל יתרונות רבים. 

 

מה קורה עם הכספים במקרה של פטירה חו"ח? 

על אף שלמרבה המזל שיעור התמותה בישראל כתוצאה ממגיפת הקורונה הוא מהנמוכים בעולם, רבים מאיתנו ובעיקר ההורים שבינינו תהו בינם לבין עצמם בנוגע לנכסים שיותירו אחריהם לקרובים ולתלויים בהם. במקרה של פטירת המשקיע חו"ח, יועברו הכספים למוטבים שמינה החוסך, והם לא מונו מוטבים - ליורשיו, והם יהיו נזילים למשיכה על ידם ללא קנסות או מגבלות תוך חיוב במס רווחי הון על הרווחים.


האמור אינו מהווה יעוץ או שיווק פנסיוני, המלצה או חוות דעת, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ או שיווק פנסיוני כאמור, הניתן על ידי בעל רישיון כדין, המתחשב בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל אדם